Kompletacja drobnych artykułów technicznych

Są firmy, które do jednej torebki muszą zapakować po kilka sztuk różnych produktów. Najczęściej spotykany przykład to meble składane, z którymi klient dostaje torebkę z wkrętami, kołkami gwoździami itp., ale taka potrzeba występuje znacznie częściej. Takiego sposobu pakowania używa się w przemyśle samochodowym, elektrycznym, w produkcji urządzeń do wentylacji, zamków do drzwi i okien i wielu innych.

Takie pakowanie to żmudna praca, bo ludzie musza liczyć i wkładać do gotowych torebek drobne na ogół przedmioty. Wydajność ręcznego kompletowania jest bardzo niska więc w większych firmach do takiej pracy angażowanych jest nawet kilkanaście osób. Ponadto ręczna kompletacja niesie ryzyko błędów.  Firma Syspac Polska może zaproponowaćrozwiązania automatyczne i półautomatyczne umożliwiające liczenie i kompletowanie zestawów drobnych produktów. Konfiguracja linii i specyfikacja poszczególnych elementów są zawsze dostosowane do specyficznych wymagań konkretnych produktów i nie jest to tylko slogan reklamowy, co spróbujemy udowodnić na konkretnych przykładach.

Zacznijmy od rozwiązań najprostszych. Producent mebli sklepowych sprzedaje je w zestawach przeznaczonych do samodzielnego montażu. Każdemu zestawowi musi towarzyszyć torebka zawierająca elementy montażowe, których jest kilka rodzajów po kilka sztuk. Meble są produkowane w krótkich seriach i stosunkowo niewielkich ilościach, ale i tak kompletowanie i pakowanie elementów montażowych angażuje trzy osoby na pełna zmianę. W tym przypadku możemy zaproponować maszynę pakującą w torebki wyposażoną w stanowisko manualnej kompletacji jak na zdjęciu poniżej.

Maszyna pakująca

Stanowisko ręcznej kompletacji to po prostu blat podzielony przegródkami na tyle części, ile mamy rodzajów elementów przeznaczonych do pakowania. W każdy segment blatu wsypujemy inne elementy. Operator kolejno pobiera tyle elementów każdego asortymentu ile jest w zestawie i wrzuca je do otworu w środkowej części blatu. Po skompletowaniu całego zestawu naciska dźwignię, co uruchamia proces pakowania w torebkę przez umieszczoną poniżej maszynę pakującą. Aby uniknąć błędów w liczeniu koszyk zbiorczy może zostać wyposażony w wagę z wyświetlaczem informującą czy wrzucona ilość elementów odpowiada wcześniej zaprogramowanej. W ten sposób jeden człowiek może przygotować i zapakować nawet 10 zestawów na minutę.  Zmniejszenie zatrudnienia o dwie osoby pozwoli spłacić maszynę w dwa lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*