Ważenie produktów

Duża skala produkcji wymaga rozwiązań w pełni zautomatyzowanych, w których rola operatora ogranicza się do dostarczania detali i nadzorowania funkcjonowania linii. Linia automatyczna składa się z szeregu  podajników produktu, przenośnika zbiorczego, na którym kompletowane są zestawy i maszyny pakującej. Zadaniem podajnika jest odliczenie zaprogramowanej ilości produktu i podanie jej na przenośnik zbiorczy.
Każdy podajnik musi być dostosowany do specyfiki i ilości dozowanego produktu. Oczywiście takie dostosowanie nie jest zbyt ścisłe – podajnik wkrętów może liczyć również śruby czy gwoździe, ale już nie zamki, nóżki czy nakrętki. Do podawania produktów w ilości przekraczającej 30 sztuk efektywniejsze są podajniki ważące. Linia może zostać wyposażona w systemy kontrolujące poprawność wykonania pakowanych detali poprzez porównanie wagi  rzeczywistej z zaprogramowaną. W ten sposób można wychwycić detale bez łebków czy bez gwintu ponieważ ich waga różni się od wagi prawidłowego elementu.

Równie kłopotliwe jest odliczanie dużej ilości jednorodnych elementów pakowanych w torebki czy pudełka. Najczęściej stosowana metoda, czyli ręczne odważanie jest czasochłonna, a przez to kosztowna. Zastosowanie wag liniowych czy wielogłowicowych połączonych z maszynami pakującymi pozwala usprawnić porcjowanie i pakowanie takich produktów. W tym przypadku też można zaproponować rozwiązania półautomatyczne i automatyczne. Firma produkująca drobne elementy silikonowe pakuje je do kartonowych pudełek po 5000 szt. Jeśli ze względu na niezbyt dużą skalę produkcji rozwiązanie automatyczne nie jest opłacalne możemy zaproponować rozwiązanie półautomatyczne. Produkt jest wsypywany do zasobnika, z którego automatycznie jest przenoszony do wagi liniowej. Waga przygotowuje porcje produktu zawierającą około 5000 szt. I wsypuje ją do podstawionego przez operatora pudełka, a następnie wyświetla informację ile sztuk produktu należy dodać lub odjąć, aby otrzymać dokładnie 5000 szt. Takie rozwiązanie zostało zastosowane ponieważ jest znacznie tańsze od precyzyjnej wagi liniowej czy wielogłowicowej. Precyzyjne wagi o rozdzielczości ważenia do 0,2 g stosuje się w rozwiązaniach automatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*