Wybór maszyny w zależności od potrzebnej wydajności

Maszyna pakująca KYOTO

Maszyna pakująca KYOTO

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru maszyny jest jej wydajność z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.  Większość maszyn pakujących występuje w wersjach różniących się stopniem automatyzacji procesu podawania i pakowania produktu.

Najprostsze maszyny wymagają manualnego podania produktu lub skompletowania zestawu produktów,  czasem przepchnięcia produktu przez zespół pakujący i ręcznego uruchomienia procesu pakowania. Maszyny zautomatyzowane wymagają zwykle tylko położenia produktu na przenośnik wprowadzający, a te całkowicie automatyczne tylko dostarczenia produktu do podajnika zainstalowanego na linii pakującej. Stopień automatyzacji decyduje o możliwej do uzyskania wydajności.  Maszyny manualne i półautomatyczne umożliwiają zapakowanie od kilkudziesięciu do kilkuset produktów na godzinę. Maszyny zautomatyzowane mają wydajność od kilkuset do kilku tysięcy produktów na godzinę, a te całkowicie automatyczne nawet do kilkunastu tysięcy cykli pakowania.  O tym która wersję wybrać decyduje właśnie oczekiwana wydajność pakowania.

Wybór wydaje się prosty. Dzielimy rzeczywiste lub oczekiwane dzienne potrzeby w zakresie pakowania i wiemy, którą wersję maszyny wybrać. Nie zawsze wybór jest taki oczywisty. Są firmy, które wprawdzie pakują tylko kilka tysięcy produktów dziennie, ale muszą je zapakować w ciągu kilku godzin, bo takie są wymagania logistyczne. W takiej sytuacji niezbędna jest maszyna zautomatyzowana zapewniająca odpowiednią szybkość pakowania w krótkim czasie.

Z wydajnością związane są koszty pracy. Często popełnianym błędem w ich kalkulacji jest przyjęcie założenia, że maszynę manualną obsługuje jeden człowiek, a zautomatyzowaną musi obsługiwać przynajmniej dwóch ( jeden do podawania i jeden do odbierania produktu), więc dwie maszyny manualne zastąpią jeden automat, a wydajność i koszty będą takie same. W tym rozumowania błędne jest założenie, że maszynę manualną obsługuje jeden pracownik. Owszem przy maszynie stoi jeden człowiek, ale ktoś musi mu donosić produkty i odbierać zapakowane, a jeśli ma wszystko robić sam, to jego wydajność drastycznie spada nawet do jednej trzeciej wydajności teoretycznej.

Przed wyborem maszyny warto skonsultować się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*