Zagospodarowanie przestrzeni wokół maszyny do pakowania

maszyny pakujące AV25_4

maszyna pakująca AV25_4

Automatyczne maszyny pakujące z podawaniem manualnym mają wydajność od 1000 do 6000 produktów na godzinę i wymagają obsługi od 2 do 5 osób. Stworzenie odpowiednich warunków pracy i przepływu towarów wymaga zapewnienia odpowiedniej przestrzeni wokół maszyny i racjonalnego jej zagospodarowania.

Od czoła maszyny należy zapewnić wolną przestrzeń na co najmniej jedną paletę lub kilka pojemników magazynowych z produktami przeznaczonymi do pakowania oraz uwzględnić przestrzeń manipulacyjną dla dostarczania nowych produktów. Wskazane jest aby uzupełnianie produktów odbywało się nie częściej niż raz na godzinę.

Maszyny typu flow-pack mają zintegrowane przenośniki wprowadzające o długości 2 lub 3 metry które umożliwiają jednoczesne podawania produktów przez kilka osób, pozostałe maszyny mają zwykle krótki przenośnik wprowadzający pozwalający na pracę jednego operatora.  W tym przypadku warto uzupełnić maszynę o taśmowy przenośnik wprowadzający z napędem,  który pozwoli na jednoczesną pracę kilku operatorów lub układanie kilkunastu produktów niezależnie od cyklu pracy maszyny. Takie rozwiązanie pozwala w pełni wykorzystać możliwości maszyny oraz daje operatorom czas na kontrolę jakości lub uzupełnienie produktów w magazynku podręcznym.  Zastosowanie przenośnika wprowadzającego wymusza zapewnienia odpowiedniej przestrzeni manipulacyjnej oraz odpowiednie jej zagospodarowanie poprzez stworzenie stanowisk pobierania produktów. Aby zminimalizować wysiłek operatora powinien on pobierać produkty z zasobnika ustawionego na wysokości ok 1 metra przed nim, ale za przenośnikiem wprowadzającym ponieważ wtedy porusza tylko rękoma, a nie całym ciałem. Taki tryb pracy zapewnia ostawienie regału spływowego czyli takiego, którego półki są wykonane z ruchomych rolek ustawionych skośnie.
Odbieranie zapakowanego produktu też może zostać usprawnione poprzez ustawienie za maszyną pakującą przenośnika rolkowego od długości tak dopasowanej, aby pomieścił przynajmniej kilkanaście gotowych paczek. Zamiast przenośnika można także umieścić stół spływowy czyli okrągły obracający się  blat,  który na mniejszej przestrzeni pomieści więcej produktów. Akumulowanie zapakowanych produktów daje personelowi czas na ich zbieranie i umieszczanie w pojemnikach transportowych czy magazynowych. Ponadto na wyjściu maszyny niezbędna jest przestrzeń na przynajmniej jedną paletę lub kilka pojemników oraz miejsce na dojazd wózkiem widłowym.
Powyższe zalecenia są z konieczności bardzo ogólne, ich celem jest zwrócenie uwagi jak istotne dla prawidłowego funkcjonowania procesu pakowania jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury i przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*