Zmiany w organizacji pracy po instalacji maszyny pakującej

Zakup maszyny pakującej do firmy często powoduje duże zmiany w jej funkcjonowaniu. Zanim kupi się maszynę trzeba zdawać sobie sprawę ze zmian w organizacji pracy na terenie zakładu i odpowiednio się do nich przygotować.W sytuacji, gdy maszyna pakująca ma być umieszczona w linii z maszyną produkcyjną, to zmiany organizacyjne będą niewielkie i dotyczyć będą właściwie tylko odbioru zapakowanych produktów.

Inaczej jest, gdy maszyna pakująca będzie odrębnym stanowiskiem, do którego produkty będą dostarczane luzem i odbierane zapakowane. Wówczas zmian w organizacji stanowisk pracy i przestrzeni będzie więcej.

Decyzja o lokalizacji maszyny pakującej

Najważniejsza jest decyzja czy maszyna pakująca ma zostać umieszczona w hali produkcyjnej, czy w magazynie. Decyzja ta zależy od potrzeb i specyfiki produkcji. Jeśli maszyna pakuje jednorodny produkt schodzący bezpośrednio z produkcji, to nie ma problemu, ale czasem maszyna pakuje zestawy produktów produkowane w różnym czasie, czasem dokładane są dodatki promocyjne, bywa, że serie produkcyjne są krótkie i przezbrajanie maszyny w rytm zmiany produkcji jest nieopłacalne – wtedy lepiej postawić maszynę w magazynie i pakować to, co ma zostać wydane z magazynu, a nie to co zostało właśnie wyprodukowane.

Przestrzeń dla maszyny pakującej i produktu

Oczywiste jest, że dla nowej maszyny potrzebne jest miejsce, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ponieważ pakowanie automatyczne jest szybsze, to więcej produktów trzeba zgromadzić przy maszynie – na paletach czy w pojemnikach – tak, aby były łatwo dostępne, co oznacza przygotowanie odpowiedniej powierzchni i ciągów komunikacyjnych. Następnie trzeba je przygotować tak, aby obsługa maszyny mogła je łatwo pobierać w celu układania na maszynie. Do tego potrzebne są stoły albo regały grawitacyjne, czasem przenośniki i ludzie, którzy dostarczają do maszyny produkty. Dla produktów już zapakowanych też jest potrzebne miejsce i organizacja ich odbioru i przechowywania.

Obsługa maszyny pakującej

Wysokowydajne maszyny wymagają, aby jeden człowiek był w stanie podać do 40 produktów na minutę. Czasem obsługa musi liczyć produkty, aby skompletować zestaw – to jest męcząca praca wymagająca koncentracji – warto zmieniać podających bezpośrednio przy maszynie, aby mogli odpocząć wykonując łatwiejszą pracę. Czasem rolka folii jest za ciężka dla pracowników podających produkty do pakowania, którymi często są kobiety. Często też owi pracownicy nie potrafią ustawiać parametrów, czy radzić sobie z zacięciem się maszyny. Musi zatem być przewidziany ktoś w rodzaju konserwatora, który odpowiada za pracę maszyny.

Dostosowanie wydajności maszyny do wydajności linii produkcyjnej

Czasem opłaca się kupić maszynę pakującą o wydajności większej niż wydajność linii produkcyjnej, gdyż może ona wtedy pracować na przykład na jedną zmianę zamiast na dwie, jak produkcja i wtedy zakład oszczędza na zatrudnieniu.

Zamiana pracy gniazdowej na taśmową

Najczęściej zdarza się przy zastąpieniu pakowania ręcznego automatycznym. Przy pakowaniu ręcznym jeden człowiek robi wszystko, co dotyczy pakowania, a więc przynosi sobie produkt i wszystkie komponenty potrzebne do pakowania, gromadzi produkty w zestawy, wkłada do torebki czy pudełka, zamyka i odstawia. Maszyna wymaga pracy taśmowej – kto inny dostarcza produkty, kto inny podaje je na maszynę (czasem jest to kilka osób z których każda dokłada jeden produkt), kto inny odbiera. Trzeba więc przemyśleć w jaki sposób rozdzielić pracę między pracowników i przyuczyć ich do nowych obowiązków.

Generalnie dobrze jest przed zakupem maszyny zdawać sobie sprawę z konieczności dokonania zmian organizacyjnych i omówić je z dostawcą maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*